Izzini Sevi

Terapija

Geštaltterapija ir viens no psihoterapijas novirzieniem. Geštaltterapijā notiek darbs ar cilvēka dzīvi kopveselumā: ar sajūtām un norisēm ķermenī, emocijām, domām, attiecībām un garīgo nostāju. Geštaltterapija palīdz gan pārvarēt psiholoģisku traumu sekas, gan arī pilnveidot sevi. Dziļāk un skaidrāk apzinoties savas izjūtas un vajadzības, klients spēj labāk uzņemties atbildību par savu rīcību un tās sekām. Šai terapijai ir raksturīga tehniku daudzveidība, taču viens no galvenajiem principiem ir notiekošā apzināšanās un pārdzīvošana „šeit un tagad”. Kā teicis slavenais franču filozofs Žans Pols Sartrs, “daudz svarīgāk par to, kas ar tevi ir noticis, ir tas, ko tu dari ar to, kas ar tevi ir noticis”.

Terapija sākas ar iepazīšanos un klienta uzklausīšanu. Krīzes terapijas gadījumos (tuva cilvēka zaudējums, nelaimes gadījumi, pēkšņas pārmaiņas) var pietikt ar dažām tikšanās reizēm, taču ilgtermiņa individuālajā terapijā būtu jārēķinās ar vismaz 10 sesijām.Terapija var būt vērsta gan uz konkrētas problēmas risināšanu, gan uz personības izaugsmi. Visbiežāk pie terapeita klienti vēršas ar sarežģījumiem attiecībās, grūtībām kontrolēt savas emocijas, dažādiem kompleksiem, kā arī identitātes meklējumiem vai vēlmi kaut ko mainīt savā dzīvē.

Terapeitiskās sesijas ilgums ir 60 minūtes (pāriem un ģimenēm līdz 90 min). Sesijas laikā terapeits uzklausa klientu un cenšas noskaidrot, kur slēpjas klienta grūtības. Ja klients vēl nav gatavs par kādu tēmu runāt padziļināti, terapeits ar cieņu izturas pret klienta robežām un “neplēš dvēseli vaļā ar varu”. Simboliski runājot terapeits drīzāk ir pavadonis nevis ceļa rādītājs. Viņš nepasaka, kurš ir pareizais ceļš, bet palīdz klientam iepazīt dažādos ceļus un pašam izdarīt izvēli.